کارگردان سریال پایتخت به دنبال ساخت فیلم زندگی صدام حسین

سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت 2، در تازه ترین گفت و گوی خود اعلام کرد قصد دارد سریالی با موضوع زندگی صدام حسین، دیکتاتور کشور عراق بسازد.

«سیروس مقدم» در گفت و گو با روزنامه اعتماد، در پاسخ به سوالی درخصوص فیلم نامه نویسانی که با آنها همکاری می کند، به همکاری با «علیرضا نادری» نمایشنامه نویس مطرح کشورمان اشاره کرده و می گوید: «در زمینه ایده‌های خاص‌تر به سراغ «علیرضا نادری» می‌روم که این روزها فیلمنامه «صدام» را برای من می‌نویسد. این قصه در 30 قسمت نوشته شده و فیلمنامه‌اش آماده است. هیچ کس هم بهتر از علیرضا نادری نمی‌توانست فیلمنامه این قصه را بنویسد.»

مقدم درخصوص فضای قصه این سریال اینچنین توضیح می دهد: «صدام تراژدی آدم‌هایی است که فساد سرتاپای وجودشان را می‌گیرد و این فساد به مرور باعث نابودی خودشان و در ادامه سرزمین‌شان می‌شود. اینها حرف‌های بزرگی است که در سال‌های اخیر در لیبی، یمن، مصر و... اتفاق افتاده است. قصه صدام صرفا محدود به عراق نیست و سلیقه نادری هم معمولا به گونه‌یی است که سعی می‌کند حرف‌های جهانشمول‌تری بزند».

نکته جالب توجه اینکه سیروس مقدم با وجود آنکه فعالیت هنری خود را با سریال «دایی جان ناپلئون» آغاز کرد و بعدها در دو سریال تاریخی «کوچک جنگلی» و «امام علی (ع) » نقشی کلیدی ایفاء کرد، در زمینه سریال سازی صرفا به ساخت سریال های ملودرام پرداخته و برخلاف کارگردان های دیگر تلویزیون تمایلی به ساخت سریال های تاریخی طولانی مدت نداشته است. وی در سال 1374 و با بروز اختلاف میان «فریبرز صالح» کارگردان سریال شیخ مفید و «مجید اوجی» تهیه کننده این سریال، بخش هایی از این سریال تاریخی را کارگردانی کرد اما در ادامه فعالیت مستقل در زمینه سریال سازی، با انرژی فراوان 22 سریال تلویزیونی را در فاصله سال های 1377 تا 1392 در کارنامه خود ثبت کرد. فیلم سینمایی «عقاب صحرا» نیز اثر تاریخی دیگری بود که قرار بود به کارگردانی سیروس مقدم ساخته شود که در نهایت با عدم تمایل او، «مهرداد خوشبخت» ساخت آن را به عهده گرفت.

مقدم با اشاره به سبک و سیاق خاص آثارش و ویژگی هایی همچون: تعدد پلان ها، دوربین متحرک و... گفته است: «قطعا اگر بخواهم سریال «صدام» را بسازم، با قواعد کلاسیک می‌سازم چون فیلمنامه این سبک را می‌طلبد».

نکته جالب توجه اینکه این سریال برای سازمان صدا و سیما ساخته نمی شود، چرا که در گفت و گوی اخیر «علی دارابی» معاون سیما که در آن به سریال های تاریخی در دست ساخت صدا و سیما اشاره شده بود، نامی از پروژه «صدام» برده نشده بود و اینگونه به نظر می رسد که این پروژه به سازمان صدا و سیما تعلق ندارد و در جایی خارج از این سازمان تولید خواهد شد.

قصه زندگی صدام حسین پیچیدگی ها و حواشی فراوانی دارد و مشخص نیست با وجود مسائل و مشکلاتی همچون مساله «حجاب» که سال هاست تولیدات سیما با آن درگیر هستند، این فیلم نامه چگونه و با چه تمهیداتی اجرایی خواهد شد؟ نحوه نمایش خشونت ها و قصاوت صدام حسین، محل فیلم برداری احتمالی این پروژه، ترکیب بازیگران حاضر در این اثر و... نیز ازدیگر سوال هایی است که به نظر می رسد یافتن پاسخ آن می تواند به ساخت این پروژه کمک شایانی نماید.

منابع: فردا نیوز.نقد فارسی

/ 0 نظر / 18 بازدید